שלבי הקמת הגינה בגן הילדים

אז התחלנו בתכנון, 8 ילדים מהגן היו אדריכלי נוף ליום אחד, דיברנו על מהי אדריכלות, הגענו לדבר על אדריכלות הנוף, הצגתי בפניהם ספר שנקרא "The garden book", ספר מדהים ובו תמונות של גינות שונות ומגוונות על מנת לתת להם רעיונות. מנקודה זו הם התחילו בעצמם לשרטט ולארגן על דף לבן וגדול את כל מה שכלל ילדי הגן רוצים שיהיה בגינה. היה להם קשה להתחיל בשרטוט משום שזהו אינו ציור רגיל של שמיים, דשא ופרחים אלה שרטוט ממבט עליון של הגינה ולכן אני התחלתי בשרטוט והם המשיכו.

הם ציירו את מיקומו של הפסל, את בריכת הדגים, את הפרחים שהם רוצים לשתול וכמובן את מה שקיים עד כה בגינה שלהם (הם הוסיפו מרצונם הסבר בכתב).

לאחר התכנון התחלנו במדידות בכל מיני דרכים, באמצעות הגוף, בעזרת סרגלים ועוד כל מיני דרכים אפשריות שעלו מפי הילדים. סימנו את מיקום הפסל, הבריכה וכל מה שהופיע בשרטוט האדריכלי שלהם והכנו את הגינה לקראת העבודה הקשה.

במהלך הבנייה ולאחר הקמת ערוגות הספירה עם הפרחים, הירקות והתבלינים( ניצנית, פייטוניה, עשב לימון, עגבניות שרי, חסה, חציל) גילנו שיש לנו בעיה עם ההשקיה, אין צינור מים שנמצא בקרבת מקום ולכן לאחר התלבטות עם הילדים, הם החליטו שהכי נכון להעביר את הבריכה לחצר השנייה בא קיים צינור מים בקרבת מקום וכך בעצם נוכל למלא מים בבריכה בשעת צורך.

 

מכיון שלא יכולנו מבחינה תקציבית לבנות בריכה גדולה, עלה לי במחשבה פתרון. הבאתי לגן סוג של עציץ גדול אטום, וטמנו אותו באדמה. לאחר מכן הוספנו לבריכה שני סוגים של חסות מים, וכן את פרח היקינטון שאמור לפרוח עוד זמן קצר לתקופה של כמה ימים בודדים.

על מנת שהאזור של הבריכה לא ייזדהם ויביא יתושים רבים החלטנו להביא דגי "רוזיבר", דגים קטנטנים שאוכלים את ביצי היתושים וככה שומרים על האזור. הבאתי 7 דגים מתוכם 5 נקבות ו2 זכרים, ניתן להבחין בצבעם השונה וכך להבדיל בין זכר לנקבה, הזכר בצבע כתום והנקבה בצבע כסוף, זאת בתקווה שישריצו עוד דגיגונים חמודים בבריכה שלנו. מסביב לבריכה אלתרנו גדר, מצאנו כלים של "סימילאק" ערבבנו חול רגיל עם קומפוסט, שתלנו בתוכם פרחים והפיזרנו אותם מסביב לבריכה, (לבינתיים כדי שתהיה איזו "גדר" יציבה לבריכה).

זהו עד כה,

בהמשך אספר על הקמת הפסל הסביבתי שלנו, ועל השיחות עם הילדים על הציפורים, החרקים והפרפרים המגיעים לגינתנו בעונה זו ובזכות הגינה שלנו.

 

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה בעקבות הגינה שלנו. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על שלבי הקמת הגינה בגן הילדים

 1. מאת קטיה ידגרוב‏:

  אני חושבת שזה רעיון מקסים להביא את הילדים לגן ולחוש בעצמם את הטבע. זה מעלה את רמת המודעות של שמירה ותחזוקת הגן .
  היצירתיות והעשייה מפתחות את הילד ברמות שונות ומגוונות .
  בנוסף הילדים לומדים,חווים ומרגישים דברים במהלך הפעילות.

 2. מאת ג'ני‏:

  אהבתי מאוד לשמוע שהילדים היו חלק מאוד פעיל והיו שותפים לבניית והקמת הגינה.זה רעיון מאוד יפה כי הילדים לומדים מכך הרבה מאוד על איך לשתול,על צמחים ועל הרבה דברים אחרים.לילדים זה גם מאוד מעניין לעשות את זה,ואני מניחה שמאוד נהנו מזה.

 3. מאת שירן‏:

  רעיון נהדר,
  זה מעולה לשלב את הילדים יחד בהקמת הגינה,
  גיליתי דברים חדשים וקיבלתי רעיונות לעשייה בגינה הפרטית שלי.